صفحه اصلی / اخبار معماری / بازسازی انبار به یک مجتمع مسکونی

در اکثر مناطق اروپا فضاهای قدیمی و بنادر غیرکاربردی در حال بازسازی و دوباره تولید می باشند.یکی از بهترین مناطق برای طراحی در کنار حوزه آب، نزدیک به بنادر می باشد، که قادر است تحولات موفقیت آمیز فرهنگی و اقتصادی را به همراه داشته باشد. در چنین طرحی، آپارتمان ها به بالاترین قسمت ساختمان منتقل می شوند.معمولاً تقاضای خرید یک آپارتمان مدرن در این مناطق زیاد است.به همین دلیل ارزش چنین طرحی با توجه سایت پروژه مورد ارزیابی قرار می گیرد و میزان استقبال عموم از چنین پروژه هایی را توجیه می کند.یک گروه معماری طرحی مشابه با فرمی رادیکالی در کپنهاگ دانمارک به اجرا گذاشته است.

طرح موجود به جای یک انبار بزرگ ارائه شده است تا علاوه بر خصوصیت اداری و مسکونی، یک تجربه بصری و گردشگری را برای عموم به نمایش بگذارد.به همین دلیل فضای مسکونی برای این پروژه در نظر گرفته شده است تا از شرایط روتین چنین ساختمان هایی خارج شود و فضاهای جدیدی را به نمایش بگذارد.در واقع این ساختمان از بیرون برای عموم، و از داخل برای کاربران دو نقطه بصری را به نمایش می گذارد. 

محدودیت های سازه ای که از طرف انبار قدیمی وجود داشته، روند طراحی پروژه را به تأخیر انداخته است. به عنوان مثال، دهانه بزرگ ورودی انبار سابق، شرایط بازسازی و بتن ریزی را دچار اختلال کرده بود. ساختن یک دهانه جدید به نظر ساده و آسان می آید، اما با تغییر موضع پروژه، و به کار بردن مصالح جدیدتر، اجرای آنرا به تأخیر می اندازد. جانمایی آپارتمان در چنین پروژه می تواند نظرات منفی به دنبال داشته باشد، اما از طرفی دیگر می تواند میل باطنی انسان را به سوی یک منظره ای بهتر از مناظر شهری هدایت کند.

سال اجرا: 2005-2001
متراژ بنا: 10.700 متر مربع (۸۴ آپارتمان + پارکینگ)

تنظیم و گردآوری : فاطمه پهلوان زاده