صفحه اصلی / آموزش و دانلود / پلان و طراحی داخلی آپارتمانی کوچک زیر ۷۰ متر مربع

امروزه محدودیت فضا به عنوان چالشی اساسی برای طراحان محسوب می شود اگرچه با کوچک شدن فضاها و زندگی در آپارتمان های امروزی راهکارهای هوشمندانه و خلاقانه برای دکوراسیون و طراحی فضاها ، محدودیت ها را از میان برداشته و فضایی کاربردی ایجاد می نماید اما طراحی آپارتمان های کوچک دشواری هایی را به همراه دارد تا بدون حذف حوزه های ضروری و با توجه به نیازهای ضروری فضایی مطابق با معیارهای زیباشناختی و عملکردی خلق شود در ادامه با یک آپارتمان زیبا و کاربردی زیر ۷۰ متر مربع (۷۵۴ فوت مربع) با تناژ رنگ صورتی که نشان می دهد کوچکی فضا محدودیتی برای خلق دکوراسیون زیبا و کاربردی نیست

این موضوع که کاربران فضا چه پالت رنگی را برای فضا انتخاب می کنند خانه ای روشن را ترجیح می دهند و یا تنالیته رنگی خاصی را مدنظر دارند میتواند بر دکوراسیون و احساس حاصل از قرارگیری در خانه تاثیر به سزایی داشته باشد رنگ ها به فضا هویت می بخشند در دکوراسیون این خانه رنگ های روشن در کنار پله ای صورتی به کار رفته که صورتی ملایم لطافت و آرامش بی نظیری را در فضا ایجاد می کند رنگ صورتی، حاصل ترکیب دو رنگ قرمز و سفید است و رنگی نرم و لطیف، دوستانه، صلح آمیز و آرام است، در عین حال جسورانه و پر جنب و جوش و تحریک کننده احساسات عاطفی نیز هست. این رنگ رنگی امیدبخش محسوب می شود.

از رنگ های ترکیبی بسیار زیبای به کار رفته با رنگ صورتی، رنگ خاکستری می باشد که هماهنگی چشم نوازی ایجاد می کند و هویت منحصر به فردی به فضا می بخشد. در واقع از تاثیرات روانی رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی منزل می توان به خلق فضایی ظریف و ماهرانه، آرام و پر اعتماد به نفس اشاره نمود.

در دکوراسیون این آپارتمان راه پله صورتی به عنوان نقطه کانونی در اتاق نشیمن ، نقش ایفا میکند در دکوراسیون حوزه نشیمن ،غذاخوری و آشپزخانه  با مرزهایی به دلیل کوچکی فضا با یکدیگر تلفیق شده و مبل خاکستری مدرن ، تابلوی هنری سفید، روشنایی دیواری  به همراه ستون راهراه برجسته کنار پلکان صورتی و همینطور تم طبیعی متریال چوب دکوراسیون را شکل داده اند  این خانه تنها ۶۶٫۵ متر مربع مساحت دارد اما دارای پلانی باز و طرح رنگی روشن است که آن را بسیار جادار و گسترده نمایش می دهد.
اکسسوری های روی میز قهوه خوری گرد و دکوری های مینیمال به فضا گرمی بخشیده و کابینت ها و کمدهای مدرن  باعث افزایش حس فضا، ایجاد نور همینطور ایجاد فضای کافی برای ذخیره سازی شده اند.

طراحی راه پله صورتی با فلز سوراخ شده عنصری خاص در دکوراسیون است که ضمن زیبایی، ایمنی را نیز به همراه دارد و راه ارتباطی خوبی با طبقه بالا ایجاد کرده است.

کانتر آشپزخانه به ستون کنار پله صورتی به نحوی ظریف متصل شده و پنجره های دوجداره نور طبیعی و کافی را وارد فضا می کنند. در پشت کانتر صبحانه، جلوه چوبی کابینت ها باعث ایجاد گرمی بصری می شوند و گیاهان سبز  با افزودن پالت رنگی سبز طراوت و شادابی را در فضا بیشتر کرده اند.

کاشی های براق عمودی در ورودی خانه ، کنار یک آینه دیواری سفید با گوشه های گرد و همینطور با فرم منحنی کنج دیوار هماهنگی ایجاد کرده و نرمی و لطافت را در ورودی افزایش داده است.

برای افزایش فضا، تفکیک حوزه های ضروری و استفاده بهینه از فضای موجود با استفاده از پتانسیل موجود به دلیل ارتفاع بلند سقف این خانه به نحوی هوشمندانه از پلکان و دوسطحی کردن فضا استفاده شده و حوزه کار و خواب به طبقه بالا منتقل شده همینطور با اختلاف ارتفاع کمی تخت خواب روی سکویی قرار گرفته و مجزا گشته و حریم خصوصی خود را حفظ نموده است ضمن اینکه نشیمنی کوچک نیز ایجاد کرده است و موقعیت مناسبی را برای کار و مطالعه،قفسه،کمدها و فضای کافی برای ذخیره سازی اقلام مورد نیاز مهیا ساخته است.

در دکوراسیون حمام  رنگ صورتی و منحنی ها به پیروی از فضای خانه تکرار شده و با کاشی های جسورانه و روشنایی های دایره ای فضایی از نظر بصری متنوع و زیبا خلق کرده است.

تنظیم و گردآوری : فاطمه پهلوان زاده