زاها حدید معمار شناخته شده معاصر چند روز پیش در ۶۵ سالگی درگذشت و مرگ ناگهانی اش پروژه های زیادی را برای او که به گواه فعالیت هایش یکی از پرکارترین معماران حال حاضر جهان بود، ناتمام گذاشت. حالا مجالی هست برای مرور آنچه او به عنوان یک طراح جنجالی که نوآوری در معماری به مشخصه اصلی کارهایش بدل شده به یادگار گذاشته است. در این گزارش تعدادی از پروژه های طراحی شده توسط او را دوباره به تماشا می نشینیم.

معماری،معماری زاها حدید،زاها حدید،معماری معاصر

این طرح زاها حدید  سازه‌ای در شهر پنوم پن در کشور کامبوج است. این بنا از سویی هم فرهنگ غنی این کشور را معرفی کرده و از طرف دیگر باز تعریفی از سبک طراحی سنتی این کشور و حرکت آن به سمت معماری مدرن امروزی، ارائه می دهد.
این سازه‌ی جالب توجه که انستیتو “Sleuk Mith” نام دارد، قرار است بازتاب دهنده‌ی گوشه‌ای نه چندان خوشایند از تاریخ این کشور باشد، اما در عین حال انعکاسی از آینده درخشان‌تری که پیش روی مردمان این دیار است، نیز خواهد بود.

برج زاها حدید ، زاها حدید،برج هزاره


برج موزه زاها حدید که در مرکز میامی، فلوریدا قرار دارد اکنون به بهره برداری رسیده است. این ساختمان، اولین آسمانخراش تفریحی طراحی شده توسط زاها حدید است که دارای ۶۹۰ طبقه ساختمان با طراحی منحصر به فرد است و اسکلتی بیرونی  اجزای قابل تفکیک ساختمان را پنهان می کند. به گفته زاها حدید،؛ این برج بر اساس علاقه به اینکه “چگونه ساختار آشکار می شود” ساخته شده است.این یکی از چند برجی است که توسط معماران سطح بالا در میامی طراحی شده است.


طرح موزه ریورساید زاها حدید به عنوان بهترین موزه منتخب در اروپا

از معیارهای اصلی برنده شدن این طرح در مسابقه بررسی بنیادهای فرهنگی و غنی شهر گلاسکو تعریف شده است.با توجه به بازدید دو میلیون نفر از موزه ریورساید در هنگام افتتاح می توان به نتیجه رسید که طرح حدید با توجه به معیارهای میراثی گلاسکو و صنعت حمل و نقل در اسکاتلند طراحی شده است.بنا به نظر اکثر بازدیدکنندگان ساختمان های قدیمی کلوین و آلبرت درایو از جذاب ترین ساختمان های گلاسکو بوده اند،اما این موزه به عنوان یک ساختار نو نظر خیلی از عموم را به خود جلب کرده است.

طراحی فضای فرهنگی،طراحی موزه،طرح جدید زاها حدید


معماری موزه کوهستانی آلپ توسط زاها حدید

زاها حدید ساخت ششمین و آخرین مجموعه از موزه کوهستانی مسنر (Messner) رابر عهده داشت که در جنوی تایرول در ایتالیا واقع شده و ساخت آن در تابستان ۲۰۱۴ به پایان رسید.این مجموعه با توجه به شخصیت ورزشی،رینهولد مسنر،یکی از مشهورترین کوه نوردان جهان ساخته شده و همچنین به عنوان پیست اسکی کرون پلاتز(Kronplatz) در این منطقه،موزه کوهستانی مسنر داخل کوه کرون پلاتز تعبیه شده است.ترکیب سیال حجم پیوسته این مجموعه،۱۰۰۰متر مربع است که با توجه به توپوگرافی و زمین شناسی این منطقه طراحی شده است.تصاویر این موزه حجم شکسته(اکزجره) آن را بیان میکند.


معماری مرکز فرهنگی آذربایجان توسط زاها حدید یکی از پروژه های جنجالی زاها حدید بود که در زمان ساخت آن مورد انتقاد بعضی از طراحان و منتقدان هم قرار گرفت.

طرح زاها حدید BMW


طراحی ساختمان مرکزی BMW

كمپانی بی ام دبلیو، «زاها حدید» را كه موفق به كسب مدال افتخار «پریتزكر» شده برای ساخت ساختمان غول ماشین سازی آلمان(بی ام دبلیو) برگزید. طرح‌های پیچیده «حدید» در طراحی‌های معمول كارخانه تحول جدیدی به وجود آوردند. یك سازه مركزی، قسمت‌های مربوط به مدیران و كارگران را با استفاده از ریل‌های معلق حمل قطعات به هم وصل كرده است.

مركز هنرهای روزنتال از زاها حدید،زاها حدید

مركز هنرهای معاصر لوئیس و ریچارد روزنتالبا طراحی زاها حدید، از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳ در سینسیناتی در ایالات متحده امریكا ساخته شده است. این ساختمان با ۸۵۰۰ متر مربع زیربنا، فضاهایی جهت نمایشگاه های موقت، اینستالیشن ها و اجراهای متفاوت فراهم می نماید. همچون یك فضای شهری پویا، این ” فرش شهری “، عابرین پیاده را از طریق یك شیب ملایم به داخل و درون فضاهای داخلی هدایت می كند؛ شیبی كه به نوبه ی خود، می تواند نقش دیوار، رمپ، گردشگاه و حتی یك فضای پارك مصنوعی را ایجاد نماید.

معماری مجتمع مسکونی از زاها حدید


مجتمع مسکونی نیویورک

زاها حدید در این پروژه رابطه بین فعل و انفعالات مجتمع مسکونی لوکس با فضای سبز را توسط الگوی زیگزاگ (chevron) طراحی کرده است. خطوط افقی V شکل در طراحی برای ترکیب فضای درون با فضای بیرون است که توسعه تراس به ساختمان را همراه دارد. با گسترش این خطوط ارتباط بین پارک و مجتمع مسکونی فراهم می شود.

مجتمع مسکونی لوکس در یازده طبقه ،شامل ۳۷ واحد مسکونی با متراژ ۵۵۰۰ فوت مترمربع، فضای دلنشینی برای زندگی در نیویورک فراهم می کند. آسانسور مرکزی در مجتمع برای رفت و امد در ساختمان قرار گرفته که علاوه بر آن وجود راهرو و ورودی های خصوصی نیز ضروری است.

گروه معماران زاها حدید اولین طرح خود در کشور مکزیک را با عنوان مجتمع مسکونی متراکم، در مونتری ارائه دادند. ابتدا این پروژه با عنوان ۱۲ برج مسکونی بلند مطرح شده بود. اما دفتر مرکزی طراحی لندن طرحی مبتنی بر ۹۸۱ واحد مسکونی را به عنوان آلترناتیو بعدی این پروژه معرفی کرد. طرح جدید شامل مجتمع مسکونی گسترده و مسطحی بوده که بر خلاف فلسفه مرتفع سازی شکل گرفته است.

معماری،معماری هتل،معماری هتل زاها حدید

برج هتل شهر رویاها – زاها حدید
محل این برج هتل، در شهر کاتوی در کشور ماکائو قرار دارد و ساخت آن توسط گروه معماران زاها حدید انجام شده است.

زاها حدید ، معماری موزه ، ریاضی و معماری


طراحی گالری ریاضی موزه علوم لندن توسط زاها حدید

طراحی زاها حدید برای گالری ریاضیات در موزه علوم لندن انتخاب شده است. به گفته مدیر موزه آقای Ian Blatchford، این گالری “مهمترین گالری ریاضیات جهان” است، که نشان دهنده ایده های ریاضیدانان از ۴۰۰ سال پیش می باشد و در تلاش است تا نشان دهد که چقدر ریاضیات به شکل دنیای ما کمک کرده است.

اولین طراحی پارک و میدان شهری دانگ دایمون در سئول توسط زاها حدید ارائه شد. این طرح معرفی جدیدترین و نوآورانه ترین روند طراحی ، معماری و توسعه دولت شهری سئول و ایجاد یک مرکز فرهنگی پر جنب و جوش است که از پنج فضای سالن موزه ، آزمایشگاه طراحی ، بازار طراحی ، پارک فرهنگی و تاریخ دانگ دایمون تشکیل شده است و همچنین ماهیتی جهانی را نیز داراست.
ساختمان دارای ۶۰ نقطه منحصر به فرد که هر یک شامل داستانی خلاقانه بر اساس چرخه عمر ، فرهنگ و رویدادهای منطقه دانگ دایمون است و در تمام طول روز دردسترس است. پارک در ۲۱ مارس ۲۰۱۴ افتتحاح  شد.

تنظیم و گرداوری:فاطمه پهلوان زاده